Investiční výhled 2023: dříve či později vyjde slunce

Začátek ledna je tradičně obdobím nejen novoročních předsevzetí, ale i investičních výhledů. Přijde tolik očekávaná recese, která srazí inflaci na kolena, nebo bude růst cen stále tématem číslo jedna? Co čekat od akcií, dluhopisů či nemovitostí v roce 2023? A jaké investice dnes vlastně dávají smysl?

Na rok 2022 investoři s úsměvem na rtech rozhodně vzpomínat nebudou. Růst úrokových sazeb, kterým centrální banky reagovaly na dekády nevídanou inflaci, tlačil ceny aktiv níže. Této přirozené gravitaci působící na finančních trzích neunikly akcie ani dluhopisy, jejichž koordinovaný pokles poslal portfolia většiny investorů do červených čísel. Příběh „nulových sazeb na věčné časy“ byl tak definitivně rozcupován a investoři se musí připravit na život v novém prostředí, kdy centrální banky nemohou podporovat ekonomiky nekonečnými monetárními stimuly. Těmi je pacient evidentně předávkován a peněžní doping musí být vysazen z důvodu nežádoucích vedlejších účinků.

Rostoucí úrokové sazby do zpomalující ekonomiky

Centrální banky napříč světem tak urputně utahují měnová stavidla. Základní úroková sazba v USA nezvykle rychle vystoupala do pásma 4,25-4,5 %, přičemž růst ještě není u konce. Lze očekávat, že se Fed v průběhu jara dostane až na úrovně okolo 5 %, kde setrvá po většinu roku. To pravděpodobně stáhne ekonomiku do mírné recese. První (avšak jen kosmetické) snížení sazeb by mohlo nastat na podzim. Inflace ve Spojených státech má totiž svůj vrchol pravděpodobně za sebou a z aktuálních 7 % bude nadále klesat. Pokles to však bude jen pozvolný a dostat inflaci zpět k 2% cíli bude náročný úkol. Kombinace napjaté geopolitiky,deglobalizace, zelené politiky a nedostatku pracovních sil působí silně proinflačně. Musíme se tak připravit na to, že úrokové sazby se zpět k nulovým hodnotám nevrátí a budou po delší dobu zvýšené v rámci krocení inflačních tlaků.

Výše uvedené proinflační faktory platí i pro Evropu. Starý kontinent sužují navíc ve výraznější míře i vysoké ceny energií, jejichž pokles zpět k historicky běžným úrovním budeme vyhlížet marně. Inflace v eurozóně je tak se svým více než 10% tempem nejvyšší od vzniku eura. ECB tak logicky bije na poplach a zvyšuje úrokové sazby, což stahuje společně s dalšími vlivy ekonomiku do recese. Klíčová depozitní sazba vystoupá z aktuálních 2 % v průběhu letošního roku až někam k 3-3,5 %. Současně ECB po vzoru Fedu začne z trhu stahovat likviditu prostřednictvím kvantitativního utahování, tedy bude rozpouštět svoji bilanci.

Pro Česko nastává stagflační scénář

Co se domácího rybníčku týče, Česko v recesi již velmi pravděpodobně je. Dva kvartály po sobě trvající pokles HDP by měl být potvrzen v rámci čísel za poslední čtvrtletí uplynulého rokuČNB tak zřejmě navzdory velmi vysoké inflaci sazby dále zvyšovat nebude. Začátkem roku bychom se měli dočkat opětovného nárůstu meziroční inflace k hladině 20 % vlivem vypršení efektu úsporného tarifu na elektřinu pro domácnosti.

Cenové tlaky by však měly společně s ekonomikou postupně slábnout. K tomu přispěje zejména výrazný propad reálných příjmů domácností a mírný nárůst nezaměstnanosti z nynějších prakticky nulových hodnot. Inflace však přesto bude velmi vysoká a v průměru by letos měla dosáhnout okolo 10 %. Kupní síla koruny bude nadále mizet před očimaČNB si tak nedovolí brzy snižovat úrokové sazby, k tomu dojde nejdříve ve třetím čtvrtletí. 2T repo čekejme letos v průměru na 6,5 %, když ke konci roku bychom mohli vyklesat k 5,5 %. Pokles základní sazby bude zřejmě pokračovat i v roce 2024 až na závěrečnou úroveň okolo 3,5 %. Úroky tak půjdou pozvolně dolů, dlouhodobě však zůstanou na zvýšené úrovni.

Oddechový čas pro akcie

Akciové trhy nebudou mít ani letos na růžích ustláno. Pravděpodobné ekonomické zpomalení vyspělých ekonomik se negativně propíše do firemních marží. Nebylo by tak překvapením, kdybychom se dočkali mírného poklesu firemních zisků v USA i Evropě. Výhledy to však prozatím příliš nereflektují a trhy zůstávají spíše pozitivně naladěny, když se obecně v USA stále čeká umírněný růst firemních zisků. Co se valuací týče, index S&P 500 je oceněn na 16,5 násobek očekávaných zisků, tedy přibližně na 25letém průměru. Americké akcie tak rozhodně nelze považovat za levné vzhledem k nepříznivému makro prostředí a řadě rizik. Evropské akcie se zdají být výrazně levnější, neboť se obchodují za méně než 12násobek očekávaného P/E. To je však do velké míry ospravedlnitelné vzhledem k situaci na starém kontinentu a sektorovým rozdílům.

Přesto dává pro dlouhodobé investory smysl mírně nadvažovat regiony mimo USA, kde lze pozorovat vyšší výnosový potenciál. Technologické růstové firmy, které dlouhodobě táhly americké trhy vzhůru, brzdí ekonomické zpomalení a vysoké sazby. Za úvahu stojí nadvážit hodnotové akcie společností s nízkou a střední tržní kapitalizací, které poskytnou určitou diverzifikaci od large cap titulů a rovněž vyšší dlouhodobý potenciál.

Obezřetnost a sázka na defenzivu je však vzhledem k situaci na místě. Ani výhledy investičních bank, které obvykle nešetří bezbřehým optimismem, pro letošek příliš pozitivní nejsou. Úspěchem na akciích tak budou vyšší jednociferné zisky, návrat na nová maxima by pak byl velkým překvapením. Naopak takřka s jistotou budeme svědky pokračující zvýšené volatility a dost možná se podíváme níže pod loňská minima. Pro dlouhodobé investory se tak mohou otevřít zajímavé příležitosti.

Nastává doba dluhopisová?

Prostředí vysokých úrokových sazeb a skomírající ekonomiky naopak nahrává investicím do kvalitních dluhopisů. Bezrizikové výnosy vyrostly na poměrně atraktivní úrovně, když 5leté české státní bondy nesou přes 5 %, v případě USA jsme pak na 4 % a v Německu na 2,5 %. Na podobných úrovních se obchodují i dluhopisy s dlouhou splatností, přičemž krátkodobé výnosy jsou v ČR a USA ještě vyšší. Jsme tak svědky inverze výnosových křivek, což je tradiční předzvěst recese.

Zajímavé výnosy nabízí i bezpečné korporátní dluhopisy investičního stupně, které by měly bez zásadních problémů ustát i ekonomicky složité období. Naopak high yield dluhopisy budou čelit zvýšené míře defaultů a hrozí riziko nárůstu kreditních spreadů, investoři by měli být v jejich případě více obezřetní než dříve. Pro investory mající obavy z déletrvající inflace mohou být zajímavé i veřejně obchodované protiinflační dluhopisy. Například v rámci tzv. TIPS (protiinflační dluhopisy USA) je aktuálně na horizontu 5 let zaceněna průměrná očekávaná inflace na úrovni pouze 2,3 % ročně, což je velmi nízká hodnota. Pokud se naplní scénář déletrvající vyšší inflace, tak právě tyto dluhopisy přinesou investorům zajímavý nadvýnos oproti klasickým státním bondům.

Obecně jsou dluhopisy výrazně zajímavější než před rokem a investoři by jich měli do portfolií zařadit více než dříve. Krátkodobě dává smysl ukládat prostředky do fondů peněžního trhu, když CZK sazby budou po celý letošní rok na vysokých úrovních. Střednědobě pak není od věci vsadit si na pokles úrokových sazeb a dluhopisových výnosů prostřednictvím dlouhodobějších státních dluhopisů, které by v takovém scénáři rostly na ceně. V rámci diverzifikace a vyššího výnosového potenciálu mohou investoři zabrousit i do segmentu firemních dluhopisů, raději bychom se však měli vyhnout spekulativním bondům firem nejvíce ohrožených recesí.

Nemovitosti pod tíhou úrokové gravitace

Zatímco akcie či dluhopisy reagovaly na změnu investičního prostředí okamžitě, realitní trh propisuje růst úrokových sazeb a ekonomické zpomalení do cen jen pozvolně. Již na konci roku 2022 jsme však byli v ČR svědky výrazného poklesu. Nabídkové ceny se sice drží na nesmyslně vysokých úrovních, skutečně realizované ceny však již začínají reflektovat realitu. V rámci celé ČR vidíme na bytech meziroční propad okolo 15-20 %. Nejvyššímu tlaku na pokles cen pochopitelně čelí méně kvalitní a energeticky náročné nemovitosti v regionech, naopak kvalitní novostavby zejména v Praze jsou vůči tomuto trendu nejodolnější.

V průběhu letošního roku lze čekat pokračující tlak na ceny nemovitostí tak, aby se poptávka na zamrzlém trhu setkala s nabídkou. Kupní síla Čechů v rámci nemovitostí bezesporu výrazně poklesla, když domácnosti drtí pokles reálných příjmů v kombinaci s výrazným nárůstem nákladů financování. Nemovitosti rovněž musí začít reflektovat vyšší výnosové požadavky investorů. Budeme tak svědky pokračující korekce cen a nárůstu nájemného. Pro investory disponující hotovostí či vysokou bonitou se však může otevřít poměrně zajímavé nákupní období. Nicméně nelze ani vyloučit scénář, že realitní trh si bude procházet složitým obdobím po několik příštích let v závislosti na vývoji úrokových sazeb, příjmů domácností a ekonomické kondice ČR. Opětovný návrat plošného silně růstového trendu z posledních let je v blízké budoucnosti nepravděpodobný.

Co se nemovitostních fondů týče, pod největším tlakem jsou aktuálně fondy zaměřující se na komerční nemovitosti. Tržní ceny obchodních prostor či kanceláří poklesly vlivem nárůstu úrokových sazeb v EUR a ochlazení ekonomiky. Pro fondy tak bude stále obtížnější obhájit své často vysoké valuace, které zpravidla vycházejí ze starých posudků. Zstávající ocenění by měla řada z nich problém portfolia prodat. U některých fondů se tak můžeme dočkat přecenění směrem níže či alespoň kurzové stagnace po velmi růstovém období.

Nová pravidla hry

Zvyšování úrokových sazeb do zpomalujících ekonomik představuje náročnou výzvu. Prostředí neutuchající podpory centrálních bank a růstu cen prakticky všech aktiv je pryčinvestoři se tak musí naučit hrát podle nových pravidel. Ekonomické cykly budou kratší, inflace a HDP volatilnější. Vyšší obezřetnost je tak na místě. To však neznamená, že by investoři měli rezignovat na riziková aktiva. Dlouhodobě platí, že akcie by měly přinášet zajímavé reálné výnosy. Vybrané nemovitosti budou nadále zajímavou kotvou investičních portfolií a dluhopisy pak přinesou solidní průběžné cash flow.

Investoři by měli klást důraz zejména na širokou diverzifikaci a sestavení portfolia adekvátně jejich cílům, rizikovému apetitu a investičnímu horizontu. Očekávané výnosy prakticky všech aktiv meziročně výrazně vzrostly, což představuje dobrou pozici pro investory, kteří chtějí začít právě nyní alokovat svůj kapitál. Nadcházející kvartály mohou přinést zajímavé nákupní příležitosti, kterých by bylo škoda nevyužít. Ostatně v obtížných časech se nakupuje nejlépe. Buďme připraveni. Dříve či později vyjde slunce.

 

Disclaimer:

Společnost eDO finance, a.s. poskytuje informace pro investory jako názory a stanoviska svých specialistů. Jejich názory, prognózy a odhady jsou poskytovány na základě nejlepších znalostí a v dobré víře. Přesto však tyto informace uveřejňuje bez nároku na jejich přesnost či správnost. Závěry odráží názory daného autora v době jejich zveřejnění, tedy historická data mají pouze omezenou informační hodnotu.

Informace jsou poskytovány pouze jako doplňkový informační zdroj, nelze je považovat za formu reklamy, nabídky nebo doporučení nákupu či prodeje cenných papírů ani žádný druh poradenství v oblasti investičních či jiných finančních služeb. S investováním jsou spojena rizika, předpokládané či možné výnosy investice nejsou zaručené, minulé výnosy nejsou zárukou budoucích, investice může stoupat i klesat. Investoři svá investiční rozhodnutí činí samostatně a nesou za ně plnou odpovědnost. Zprostředkovatel nepřebírá odpovědnost za ztrátu či škodu způsobenou použitím jakékoliv informace z tohoto článku.

Autor: Josef Navrátil, eDO Finance